Flaga Unii Europejskiej oraz symbol ceglanego muru oraz kielni w granatowym okręgu

Newsletter o rewitalizacji #5/2025

Data publikacji

03.07.2025

Dobre praktyki rewitalizacyjne z województwa podkarpackiego

Zapraszamy do odwiedzenia gmin prowadzących działania rewitalizacyjne w woj. podkarpackim: Olszanicy, Łańcuta czy Boguchwały – jako pomysłów na wakacyjne podróże. Na Krajowym Centrum Wiedzy opublikowano opis pierwszych dobrych praktyk z woj. podkarpackiego:

Podsumowanie ogólnopolskiego Seminarium „Partycypacja w rewitalizacji”

Zapraszamy do zapoznania się z raportem podsumowującym warsztaty zrealizowane w maju 2025 podczas Seminarium "Partycypacja w rewitalizacji". Podczas trzech równoległych warsztatów uczestnicy pracowali nad wskazaniem rekomendacji w zakresie metod partycypacji, identyfikacji interesariuszy rewitalizacji oraz działalności Komitetów Rewitalizacji.

Więcej informacji o Seminarium, a także prezentacje dot. działań partycypacyjnych w Łodzi i we Włocławku w artykule na Krajowym Centrum Wiedzy o Rewitalizacji.

Wyniki badania ewaluacyjnego o wpływie Polityki Spójności na miasta i ich obszary funkcjonalne 

Jak Polityka Spójności zmienia miasta i ich obszary funkcjonalne? Wnioski i rekomendacje z perspektywy 2014–2020 zostały zaprezentowane podczas konferencji 26 czerwca br. w siedzibie MFiPR. Konferencja była okazją do prezentacji wyników badania ewaluacyjnego pt. Wpływ Polityki Spójności 2014-2020 na rozwój miast i ich obszarów funkcjonalnych.

Kolejne badania ewaluacyjne potwierdzają, że rewitalizacja jest ważnym i skutecznym narzędziem rozwojowym polskich miast, w wśród dobrych praktyk wymienia się m.in. rewitalizację Księżego Młyna w Łodzi. 

Prezentacje ze spotkania oraz wszystkie produkty badawcze, dostępne są na stronie internetowej Krajowej Jednostki Ewaluacji.

Przyrodniczo-klimatyczne wskaźniki zrównoważonego rozwoju miast. Przewodnik dla miast

Zapraszamy do zapoznania się z publikacją przygotowaną przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKIŚ). Publikacja może być pomocna w rozpoznaniu, w jakim stopniu miasta i gminy angażują się w działania przyrodniczo-klimatyczne, jak i pomoże w planowaniu i projektowaniu nowych przedsięwzięć na rzecz ochrony środowiska, w tym adaptacji do zmian klimatu. 

W Przewodniku znajduje się opis, jak krok po kroku, korzystając wyłącznie z bezpłatnych danych, można obliczyć wartości wskaźników przyrodniczo-klimatycznych w 4 kategoriach: Zieleń i retencja miejska, Powierzchnie nieprzepuszczalne (zabetonowane), Miejska wyspa ciepła, Bioróżnorodność. 

Podręcznik dostępny na stronie MKIŚ.

#FunduszeUE #WsparcieJST #KCWR 

Niezmiennie polecamy Krajowe Centrum Wiedzy o Rewitalizacji
 

Image
Krajowe Centrum Wiedzy O Rewitalizacji - Logo
Image
Regiony REwitalizacji Edycja 3.0 - logo

www.rewitalizacja.gov.pl